Get Adobe Flash player

ПОРАДИ БІБЛІОТЕКАРЯ

 
ПОРАДИ БІБЛІОТЕКАРЯ
 
   Мова буде йти тільки про книги у звичному (паперовому)  вигляді, не зважаючи на пріоритет електронних книг .
 Ядром сімейної бібліотеки має бути класика дитячої літератури.
Це твори В.Носова, О.Волкова,  Р.Погодіна,  В.Нестайка,  В.Близнеця та ін.
Неминущі цінності для дітей малого віку мають і багато перекладних видань Серед них книги С. Лагерлефа, О. Уайльда, Р. Кіплінга, Д. Толкіна, А.Ліндгрен, А.Сент-Екзюпері. Ряд книг зарубіжних письменників для дітей 7-10 років видано в переказах. Наприклад, книги Е.Распе «Пригоди барона Мюнхгаузена», Д.Свіфта «Мандри Гуллівера»,  Д.Дефо «Робінзон
Крузо» та ін..
   Особливе місце в книжковому зібранні для дітей молодшого шкільного віку має вічна книга «Біблія» в дитячому виданні. Без читання цієї книги неможливо зрозуміти великі твори мистецтва, створені за її сюжетами.
В своєму роді до «Вічної книги» можна віднести і «Міфи давньої Греції».
Знайомство дітей з міфологією давньої Греції звичайно починається з переказів «Міфів» - з « Пригод Одіссея» та Гомерової «Іліади».  Для вибіркового читання можна порадити книгу  М.Куна «Легенди і міфи давньої Греції».
   Велике значення для дітей молодшого шкільного віку мають кращі книги пізнавального характеру, серед яких значне місце належить історичній та природничій тематиці. Гарно мати у себе вдома книги про Другу світову війну, що розповідають про історичний подвиг народу , який захистив  світ від фашизму,  наприклад  -  С.Алексєєва «Богатирські прізвища» , «Сто розповідей про війну». Добре знання минулого дає змогу краще зрозуміти сучасність і визначити орієнтири на майбутнє. Зараз  з’являється багато книг про справжніх народних героїв України, в яких йдеться про честь і гідність української нації. Є всі підстави сподіватись, що про них та інших, поки що невідомих героїв, розповідатимуть нові книги і кінофільми.
   Із історичних книг безумовну цінність мають книги з історії України для дітей /тов.«Знання»/, Г.Хоткевича, І.Крип’якевича «Було колись в Україні», В.Балагура «Меч і книга» (історичні оповідання) та ін..
Батькам слід звернути увагу на книги серії «Життя видатних дітей».
З природничих енциклопедичних видань фахівці виділяють книгу Л.Колвіна і  Е.Спієра «Живий світ: енциклопедія»,  яка уявляє собою цікавий путівник по нашій планеті. Енциклопедії «Книга ерудита», «Планета Земля» ,
«Про все на світі» та ін.. видавництва «Махаон».
Серед природознавчих  безсмертних книг можна назвати книги  В.Біанки, М.Пришвіна,  В.Кави, О. Копиленка,  Ю Старостенка,  Сетона-Томпсона, Дарелла та ін..
   Дуже добре, якщо в вашій домашній бібліотеці залишився від попередніх поколінь енциклопедичний словник «Что такое? Кто такой?» в 2-х томах. Він вперше вийшов в 1968 році в видавництві «Педагогіка» і з тих пір неодноразово перевидавався.  Цю енциклопедію фахівці дитячої літератури називали проривом у світовій педагогіці, що не має аналогів і сьогодні. Одне з важливих переваг цієї книги в тому, що вона спонукаєдитину не спинятися на отриманій  інформації, а йти далі, розширювати і поглиблювати свої знання.
   Якщо фонд домашньої бібліотеки для дітей початкової школи формують батьки, то школярі середньої ділянки і старшокласники головним чином самі визначають, які книги їм потрібні для домашнього користування.
    Багато тут диктується шкільною програмою. Інформаційні вимоги зростають і ускладнюються. Наповнення домашньої бібліотеки помітно індивідуалізується, все чіткіше дають взнаки гендерні розбіжності. Дівчата в цей період схиляються до книг, призначених саме для них, а хлопці віддають перевагу книгам про мужніх, сильних героїв, детективам, пригодам. На вибір літератури впливають відвідування гуртків, секцій, факультативів. Різноманітність уподобань,  притаманне підліткам,  впливає на комплектування особистої бібліотеки, яка набуває підчас хаотичний, безсистемний характер.
   Хоча  якби не різнились інтереси підлітків в їх читанні є багато спільного, характерного даному віку. У всі часи підлітковий вік вважався важким: метушливим, нервовим. «…Майже кожен підліток проходить період страшенної самотності, невпевненості й беззахісності. Ти вважаєш, що віддалений від усіх невидимою стіною і ніхто тебе не розуміє…» (з книги відомого рок-музиканта Ді-Снайдера «Курс виживання для підлітків»)
Звідси пошуки себе, стремління знайти в літературі  підтримку.
Особливо значні для підлітка художні твори з героями-однолітками. Тому бажано мати під рукою книги, перевірені часом:  В.Железникова «Опудало»,
В. Тендрякова «Весенние перевертыши», А.Костецький «Постукай у моє вікно»,   Н.Забіла «Вибрані твори» та ін. Із сучасних творів увагу батьків і самих підлітків обов’язково привернуть книги:  І.Роздобудько, Л.Дереша,
К.Харченко, Т.Прохаська та ін..
   Модель дитячого читання складається з різних блоків. Серед них ділова, розважальна, пізнавальна книга. Особливо треба відмітити декілька книг по психології , зорієнтованих на розвиток самосвідомості підлітка через систему казок, оповідань, загадок, тренінгів.  До таких можна віднести  книги:
Ю.Б.Гіппенрейтер «Спілкуватись з дитиною як…»;
Вайолет Оклендер «Вікна в світ дитини». Це книги про людину. Вони побудовані, як бесіди з батьками і дітьми про головні питання буття, про цінності життя, любові, материнства.
    Серед довідкової літератури, найбільш корисна для домашнього книжкового зібрання можна віднести українські та закордонні енциклопедії, до яких діти будуть неодноразово повертатися. Раджу «Енциклопедію для дітей» видавництва «Росмен», « Енциклопедію про все на світі» видавництва «Махаон-Україна», «Універсальний словник-енциклопедія» (УСЕ) видавництва «Ірина», «Світ дикої природи»  та ін..
   Користуючись домашньою бібліотекою, постійно звертаючись до книг,  що стоять на книжкових полицях, члени сім’ї особливо виділяють книги «довгожителі», які передають з покоління в покоління.  Особливу теплоту викликають книги з автографами дарувальників; книги -«порадники», в яких зібрані корисні поради для всієї родини;  книги -«виручалочки»,  які негайно дають відповідь на запитання.
 
      Читаючи книгу, потрібну сьогодні, не можна забувати про минулий досвід читання: домашня бібліотека тим корисна, що в будь-яку хвилину можна взяти книгу з полиці і перечитати її повністю, або  уривками, пригадати як вона з’явилася в вашій бібліотеці. Саме про збирачів домашніх бібліотек кажуть: «Не тільки ви збирали книги, але і вони збирали вас».
    Домашня бібліотека – єднання  поколінь.
Передплатіть журнали і газети для своєї дитини (на його ім’я!!!) з урахуванням його уподобань. Нехай дитина разом з вами обере потрібний журнал (газету) з передплатного каталогу видань України «Преса». Обрані самостійно видання він буде читати з більшим бажанням.

 
 ПОРАДИ БІБЛІОТЕКАРЯ
 
    Нерідко батьки жаліються на те, що дитина не проявляє цікавості до читаня. Однак багато дітей починають читати («розчитуються») після того, як відкриють для себе дійсно цікавий й захоплюючий твір.
   Самі популярні серед таких «розчитаних» книг : «Вредные советы» Гр. Остера, «Денискины рассказы» В.Драгунского, «Тореадори з Васюківки « Вс.Нестайка, дитячі детективи Енід Блайтон, «Тайный дневник Адриана Моула» Сью Таунсенд, книги про Гаррі Поттера.
   А є навіть така серія, що називається «Книга, котра вчить любити книги навіть тих, хто не любить читати».
 
  А яку літературу адресувати батькам, щоб краще зрозуміти своїх чад, в тому числі і коли стосується навчання?
   Раджу почитати книги знаного психолога Юлії Гиппенрейтер  «Общаться с ребенком. Как?» и «Продолжаем общаться с ребенком. Так?» про те, як нескладно говорити і давати реальні працюючі рекомендації; «Ваш непонятный ребенок» Катерини Мурашової присвячується проблемам виховання і психологічного розвитку дітей дошкільного і шкільного віку; «Дисциплина без драм. Как помочь ребенку воспитать характер» автори Тіна Пейн Брайсон, Деніел Сігел про те, як поводити себе батькам, втомленим воювати з незробленими уроками та інші проблеми.
 

 
ПАМЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
 
 1. Прищеплюйте дітям інтерес до читання з раннього дитинства.
 2. Купуючи книги, обирайте яскраво оздоблені і цікаві за змістом. Купуйте по можливості книги авторів, що полюбилися Вашій дитині. Формуйте особисту бібліотечку Вашому сину чи доньці.
 3. Систематично читайте самі. Це формує у дитини звичку бачити в домі книгу завжди.
 4. Обговорюйте в сім’ї книгу, яку прочитали, навіть якщо Вам не сподобався твір. Це сприяє розвитку мовлення  і Вашого і Вашої дитини.
 5. Рекомендуйте дитині книгу свого дитинства, обговорюйте разом свої враження від прочитаного.
 6. Читання вголос допомагає розширити словниковий запас дітей, а також розвиває навички слухати і зосереджувати увагу. Читання вголос зближує батьків і дітей. Читають всі по черзі (час читання  приблизно 40-45 хвилин).
 7. Прищеплюйте навички культурного та бережливого ставлення до книги.
 8. Спільне читання – найбільш легкий засіб розвитку навиків читання у дітей. Розглядання, обговорення і читання книг – важливий момент,  за допомогою якого батьки  мають змогу прищепити інтерес до читання.
 9. Малюнки за мотивами  улюблених книг є для дитини одним з засобів вираження своїх вражень від прочитаного.
 10.  Спробуйте разом з дитиною скласти свою версію закінчення твору. Перевага таких історій - в більш глибокому розумінню прочитаної книги.
 11. Даруйте своїй дитині  гарні книги з дарчим записом – добрими і теплими побажаннями. Згодом вони стануть нагадуванням про традиції рідної домівки, про дорогих і близьких людей. 
 

АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ
 
   Бібліотеку гімназії цікавлять відношення дітей і батьків до книг і читання.
 Ваші відповіді допоможуть це  з’ясувати і покращити роботу бібліотеки.
   
1. Як Ви ставитесь до читання?
     а) самі любите читати
     б) не дуже
     в) байдуже
2. Як часто Ви читаєте?
    а) постійно
    б) доволі часто
    в) рідко
3. Визначте в порядку зменшення свої жанрові уподобання при виборі
    книги:
    а) класика
    б) детективи
     в) пригоди
     г) фантастика
     д) сучасна проза
     є) жіночий роман
     ж) поезія
     з) періодика
      і) інші (що саме)
4. Чи є у Вас вдома дитяча література? Скільки приблизно?
5.  Які читацькі уподобання проявляє Ваша дитина?  Що саме і про що
      любить читати?
6. Які дитячі журнали Ви передплачуєте; купуєте; берете в бібліотеці?
7. Чи часто Ви читаєте своїм дітям книги?
а)  щоденно
б) рідко
в) ніколи
8. Чому Ви хочете, щоб Ваша дитина любила читати?
9. Що на Вашу думку дає читання сучасній дитині?
10. Яку допомогу Ви хотіли б отримати від бібліотеки гімназії?.
 

10 ПРИЧИН ЧИТАТИ
Сімейне читання має дійсно унікальну змогу створювати теплу сімейну атмосферу та успішну підставу для розвитку особистості дитини
 
 1. Якщо Ви здатні приділяти увагу дітям, вони знають,  що Ви їх любите.
 2. Читання для дітей робить з них читачів в майбутньому.
 3. Дитячі книги так гарно написані, що будуть цікавими навіть для дорослих.
 4. Ілюстрації в книгах збагачують дітей, спонукають їх до творчості.
 5. Книги допоможуть Вашім дітям навчитися мислити і фантазувати.
 6. До тих пір, поки діти вчаться читати, вони вважають Вас чарівником, що створює магію зі слів.
 7. Читання вголос сприяє розвитку уваги дитини.
 8. Ви створюєте прекрасні спогади про сімейні вечори теплого взаємного спілкування.
 9. Книги здатні прищепити дітям цінності,  які вони пронесуть через все життя.
 10. Рано чи пізно, Вам обов’язково подякують за розумну та виховану дитину.

 
Радимо прочитати на канікулах
книги сучасних  українських авторів